İzmir, Türkiye
+902323482343
info@avtmuhendislik.com

Mikrodalga Kurutma SistemleriAnasayfa » Mikrodalga Kurutma SistemleriMİKRODALGA NEDİR?                                                                                               

Mikrodalga, elektromanyetik bir enerji emisyonudur. 950 ve 2450 MHz aralığında değişen, televizyon ve radyo frekansları arasındaki elektromanyetik frekansın adıdır.                                                                                                                                                                                                        

NASIL ÇALIŞIR?                                                                                              

Madde içindeki su moleküllerini titreştirip diğer moleküllere sürtünmesini sağlar ve bunun sonucunda sürtünme ısısı meydana gelir. Sadece direk olarak maddeye etkiyip ortamı ısıtmadığı için diğer konvansiyonel sistemlere göre kurutmada çok ekonomiktir. Mikrodalga enerjisi, maddenin içinde ısıya dönüştüğü için radyasyon oluşturmaz ve herhangi bir zararı yoktur.                                                                                                                          

KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

 • Kurutma
 • Pişirme
 • Sterilizasyon                                                                                                       

MİKRODALGA İLE KURUTMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?                                                                     

 • Elektrikle çalışır ve herhangi bir ısı kaynağına (kazan, buhar, rezistans vb.) ihtiyaç duyulmaz. Tamamen modüler bir tasarım olduğu için üretim prosesine adapte edilmesi kolaydır.
 • Direkt olarak yani ortamı ısıtmadan maddenin içindeki suyu ısıtıp buharlaştırdığı için ekonomiktir. 
 • Direkt etki sebebiyle renk pigmentlerini bozmaz ve uçucu yağları malzemenin içinde diğer sistemlere göre maksimum miktarda bırakarak buharlaştırmaz.
 • Mikrodalgalı kurutma esnasında tam kontrollü olarak çalışmak mümkündür. Ürünün alt ve üst ısı limitleri çok hassas olarak kontrol edilebilir.
 • Mikrodalga, maddeye her noktasında aynı etkidiği için malzeme homojen kurur. Diğer konvansiyonel sistemler ortam üzerinden etkidiği için bazı malzemelerde dış yüzeyde kabuklaşma oluşturur ki bu da kurutmayı olumsuz yönde etkileyerek süreyi uzatır ve ahşap gibi bazı malzemelerde fireye sebep olur. 

SIK SORULAN SORULAR

 1. Mikrodalga nedir; nemi almak için nasıl çalışır?
  Mikrodalga, adında da belirtildiği gibi kısa dalga boyuna sahip yüksek hızlı bir elektromanyetik enerjidir. Elektrik enerjisi ve manyetik enerji boşlukta birlikte hareket ederler. Mikrodal sistemlerinde dalga boyu, radar, cep telefonları, televizyon ve radyo yayınları frekansına yakın bir dalga boyudur. Mikrodalga su molekülü gibi dipolar molekülleri etkileyerek onları kuvvetle titreştirir. Bu titreşim sonucunda birbirine sürtünen su molekülleri proses edilen malzemeden buharlaşarak uzaklaşacak derecede ısınırlar.
 2. Mikrodalga ile hangi malzemeler kurutulabilir?
  Bu kapsamda bünyesinde su bulunduran her malzeme kurutulabilir. Endüstriyel ve evsel atıklar, kağıt endüstrisi atıkları, gıda ürünleri örnek olarak verilebilir.
 3. Proses edilecek malzeme ne kadar nemli olabilir? Sıvı malzeme proses edilebilir mi?
  Kurutma kapsamında malzemeden serbest su akışı olmadıkça mikrodalga ile kurutma yapılabilir. Evsel atık kapsamında %15 katı madde (%85 nem) içeren malzeme proseslenebilir. Sıvı maddeler için kurutma değil; ısıtma söz konusu olacağı için, farklı mikrodalga ekipmanları ile bu uygulama yapılabilir.
 4. Mikrodalga malzemeden su dışında neler çıkarabilir?
  Yapılan testler, dizayna uygun çalışan bir sistemde mikrodalganın yalnızca su ve patojenleri yok ettiğini göstermiştir. Son ürün besin değerini veya başlangıçtaki gübre özelliklerini kaybetmemekte, ancak sağlığa zararlı organizmalar yok olmaktadır. 
 5. Mikrodalga kurutma prosesinden çıkan malzeme nasıl değerlendirilebilir?
  Atık çamuru prosesinde, biyosolidler veya hayvansal gübreler proses sonunda zirai gübre olarak kullanılabilir. Kağıt fabrikası atıkları yalıtım ve hafif beton imalinde kompozit malzeme olarak kullanılılabilir.  
 6. Mikrodalga kurutma koku yaratır mı?   
  Mikrodalga ile atık çamuru kurutulmasında, ham çamurdan kaynaklanan koku olacaktır. Ancak bu alınacak ek tedbirlerle tutulabilir. Prosesten alınan malzemede de çok az koku kalmaktadır.
 7. Mikrodalga emniyetli midir? Operatör için bir tehlike var mıdır?
  Sistemde emniyet sensörleri yer almaktadır. Sistem özelliği emniyet açısından tamamen evlerde kullandığımız mikrodalga fırınlarla kullanılan sisteme paraleldir.
 8. Mikrodalga sisteminin diğer kurutma sistemlerine göre verimi nedir?  
  Alternatif sistemler yakıt olarak doğal gaz veya diğer yakıtları kullanmaktadırlar. Bu tür kurutucular malzemeyi ısıtabilmek için ortamı ısıtmak ve daha sonra konveksiyonla malzemeyi dıştan içe doğru ısıtmak durumundadır. Ortam ısıtılması verim kaybına ve malzeme kurutulmasının homojen olmamasına sebep olmaktadır. Mikrodalga enerjisi sadece malzemeye etki ederek içindeki su molekülünü buharlaştırdığından daha yüksek verimlidir.
 9. Mikrodalga kurutma diğer sistemlerle birlikte çalışabilir mi?
  Mikrodalga kurutma sistemi modüler olarak proses akışı içinde belt filtre, santrifüj veya dekantör gibi ekipmanların arkasında ve konveyör gibi diğer malzeme iletim sistemleri ile birlikte kolaylıkla çalışabilir.
 10. Herhangi bir operatör mikrodalga kurutmayı çalıştırabilir mi?
  Kuruluş aşamasında operatör eğitimi verilmektedir. PLC sistemi,  dokunmatik ekranlı operatör paneli ile sistemde kullanılan birçok ekipmandan daha kolay bir kullanıma sahiptir. Sürekli çalışma şartlarında operatör yalnızca kontrol ve gözlemcilik yapmaktadır.                                                       
Translate »