İzmir, Türkiye
+902323482343
info@avtmuhendislik.com

Loadcell Tabanlı Sistem Tasarımı

Anasayfa » Loadcell Tabanlı Sistem Tasarımı

Loadcell, bası etkisine karşılık elektronik bir sinyal üreten bir sensör veya bir dönüştürücüdür. Bu elektronik sinyal, voltaj akım veya frekans değişimi şeklinde olabiliyor. Piezoelektrik malzemelerin yapısına benzer bir işlevsellik taşır.

Bir loadcell, bir metal şase ile gerinim ölçer (strain gauge) ve bir wheatstone bridge isimli elektronik bir karşılaştırma-fark devresinden oluşur.

Metal şase veya yay üzerindeki yük deformasyona sebep olur. Deformasyon ile değişim etkisi wheatstone bridge üzerinden bir elektrik sinyaline dönüşür. Oluşan sinyal mikroişlemci tabanlı bir başka elektronik devrede işlenerek, kuvvet ya da ağırlık bilgisi olarak gösterilir. Kullanım yerleri; kantarlar, elektronik terazi, basküller, torbalama cihazları, bantlı kontrol kantarları ve akış kantarları gibi çeşitli endüstriyel tartım cihazlarıdır.

Loadcell sistem entegresyonunu projelerimize uyguluyoruz.. Loadcell içeren sistem dizaynı, ve bu sistemlerin diğer endüstriyel sistemler ile veri entegrasyonunu sağlıyoruz.

Translate »